Měď

Měď je někdy také nazývána ženským prvkem, jelikož je nezbytně nutná pro funkce v ženském organismu. Občas se jí také přezdívá citový minerál, jelikož při větším množství v těle ovlivňuje centrální nervový systém a je příčinou zvýšených emocionálních prožitků.

Přítomnost mědi je nezbytně nutná pro správnou činnost ženských reprodukčních orgánů a plodnost. Hladina tohoto prvku se mění v závislosti na produkci estrogenu.

Další funkcí mědi v těle je napomáhat vstřebávání vápníku a tím spoluvytvářet pevné kosti a pojivové tkáně, jakými jsou šlachy, kůže, vlasy, nehty a cévy.

Měď se spolupodílí na tvorbě buněčné energie. Její nedostatek se může v této oblasti projevit únavou a celkovým oslabením organismu.

Měď musí být v rovnováze se zinkem. Pokud tomu tak není, dochází k oslabení imunitního systému.

Výkyvy mědi v organismu se do velké míry odráží na fungování štítné žlázy.

Měď stimuluje produkci neurotrasmiterů, a podílí se tudíž na správném fungování centrálního nervového systému.

Měď se ukládá v játrech, následně pak v mozku a reprodukčních orgánech.

Nedostatek mědi v těle se může projevit únavou, depresivními stavy, vznikem osteoporózy, lámavými nehty a vlasy, výskytem cyst na vaječnících, neplodnosti, potratům, vznikem infekcí, případně zhoršením paměti, zvláště u mladých lidí, úzkostí či psychózami. V dnešní době je však nedostatek mědi v těle méně častý než její přebytek.

Ten je způsoben stresovým prostředím, při kterém dochází k vyčerpávání nadledvinek a snižování zinku, jehož hladina je pro udržení správné hladiny mědi v organismu nezbytná. Dalším důvodem je konzumace potravin bohatých na měď, jakými jsou ořechy, fazole, semínka a celozrnné potraviny, a nedostatek minerálů (selen, mangan a železo), a vitamínů (vitamíny B). Voda z vodovodu může díky měděným trubkám obsahovat značné množství mědi. Rovněž nemoci jater a nadledvinek přispívají k nesprávnému vstřebávání mědi v těle.

Velké množství mědi v organismu je pro tělo toxické, snižuje hladinu důležitých vitamínů a minerálů (zinek, vitamín C atd.), jež má za následek řadu potíží spojovaných s nedostatkem těchto prvků v těle – lámavost vlasů, nehtů, vznik infekcí, oslabení imunitního systému, vznik jaterních potíží, poruch chování u dětí atd.

Měď a vitamín C

Měď a vitamín C jsou v lidském těle v přímé opozici. Měď v těle oxiduje a tak ničí vitamín C. Stejně tak vitamín C uvolňuje měď z těla. Při užívání vitamínu C je proto dobré užívat jej minimálně v dávce 500 mg denně.

Mezi základní přírodní zdroje mědi patří:

Vnitřnosti (zvláště játra), ořechy, semínka, fazole, kakao, vejce, drůbeží maso, pečivo z žitné mouky a celozrnné pečivo, ovesné vločky.

Při konzumaci přírodních zdrojů mědi se jí nelze předávkovat.