Zácpa

Zažívací potíže a zejména zácpa je v moderním světě téměř tím nejběžnějším problémem trápícím mladé i staré lidi. Dle patologických reportů je střevo nejzatíženějším orgánem v těle i jinak poměrně zdravého člověka. Zácpa je problematická nejen proto, že je opravdu nepříjemná, ale protože způsobuje mnohé další zdravotní potíže v budoucnosti a to v celém těle.

Naštěstí je zácpa řešitelná pokud člověk dodržuje správné postupy a metody, mezi které patří:

Pijte dostatek kvalitní pitné vody. Pitný režim je dostatečný, pokud za den vypijete alespoň 1,5l kvalitní filtrované vody žijete-li v civilizaci nebo vodu z ověřeného přírodního pramene. Pijte alespoň 250ml – 500ml vlažné vody se šťávou z vymačkaného 1 citrónu před snídaní. Je možné, že pokud jste to nikdy nedělali, způsobí to samo o sobě pohyb peristaltiky střev a pocítíte nutkání ke stolici. Nepijte vodu příliš mnoho s jídly, raději nejméně 15 před jídlem anebo až poté 1 hodinu po jídle.

Nepijte vodu přefiltrovanou reverzní osmózou déle než několik měsíců v kuse.

Budete-li pít ionizovanou alkalickou vodu – živou vodu – dávejte pozor na Vaše tělesné pH a rozdíl hodnot pH živé vody. Příliš velké rozdíly v pH mohou způsobit také nedostatečnou hydrataci pokud nejste na živou vodu zvyklí. Pokud začínáte pít živou vodu, začínejte s pH vody kolem 8,5 – 9,0, to na začátek bohatě stačí a hydratace je poté vynikající.

Vyhněte se požívání cukrů, kofeinu a alkoholu, které mají tendenci dehydratovat tělo a způsobovat zácpu.

Začněte jíst potraviny, které alkalizují. Vyhněte se masům, potravinám, které zakyselují organismus a stravě, která není živá. To znamená, vynechte pečené, smažené a příliš dlouho vařené pokrmy. Tyto pokrmy způsobují zácpu tím, že příliš dlouho setrvávají v tlustém střevu. V ideálním případě je možné zkusit také raw-food stravu, která velmi tělu odlehčí a dodá potřebné enzymy.

Zkuste Vašemu tělu dodávat hořčík. Všímejte si, které potraviny obsahují dostatek hořčíku, zkuste potravinové doplňky s hořčíkem nebo používejte Epsomskou sůl spolu s Himalájskou solí ke koupelím. Tyto koupele tělu dodají potřebné minerály a budete se okamžitě cítit mnohem lépe.

Tyto jednoduché a základní kroky ovšem nemusí vždy a každému stačit. Setkáváme se denně s lidmi, kteří “chodí na velkou” pouze 1x za 10 dní!!! To je již závažný zdravotní problém a ne obyčejná zácpa. Tento problém může vyústit v nepříjemné chronické potíže na celý život.

Pokud Vašemu tělu výše uvedené základní postupy neuleví, rozhodně je začleňte do svého životního stylu, dodržujte je a zkuste také další, o kterých se dočtete dále. Nejdříve ovšem pojďme k teorii.

Co je to tedy vlastně zácpa?

Někteří lékaři tvrdí, že stolice jednou týdně je v pořádku, zatímco někteří tvrdí jednou denně. Někteří tvrdí, že je ideální až 3x denně nebo po každém jídle. Pojďme tedy o těchto teorií k praxi a popišme si jak má vypadat správná zdravá střevní aktivita.

Správná zdravá střevní aktivita

  1. Alespoň jednou denně byste měli vyprázdnit polovinu svého tlustého střeva. Tlusté střevo u běžné populace je dlouhé zhruba 1,5m. Ve vzestupném tračníku je obsah tekutý a není připraven k vyprázdnění, proto pouze polovinu. Není důležité, zda toto proběhne najednou, nadvakrát nebo natřikrát za jeden den.
  2. Průchod tlustým střevem trvá asi 8-20hodin. U většiny lidí, bohužel průchod trvá déle a umožňuje obsahu setrvávat ve střevu déle. To způsobuje fermentaci, hnilobné a další procesy a uvolňování toxických látek střevní stěnou do krevního oběhu. Jak dlouho průchod trvá Vám? To je možné snadno změřit třeba tak, že sníte velké množství červené řepy. Ve stolici jistě uvidíte známou barvu. Pokud průchod trvá déle než 20 hodin, v žádném případě nepoužívejte lékárenská projímadla ani jiné nepřírodní prostředky! Vaše zažívání prostě jen nyní nefunguje na 100 %. Jakmile jej dáte do pořádku, vše se opět upraví úplně samo.
  3. Tlusté střevo by nemělo mít žádné “kapsy” nebo divertikuly. Jedná se o vratné defekty stěny tlustého střeva, které se formují mezi svaly každé sekce tlustého střeva. Bakterie, kvasinkové kolonie a zbytky jídla se formují v těchto místech a nejsou snadno zjistitelné při lékařském vyšetření. Občas je mají už i děti. Někteří lékaři považují tyto defekty za normální, protože jde o tak běžnou věc, kterou vidí při kolonoskopiích. Nicméně, normální to není a my s tímto přístupem nesouhlasíme.
  4. Konzistence stolice má být ideálně měkká, nemazlavá, dobře tvarovaná a v žádném případě zapáchající. Zapáchající stolice indikuje zpravidla hnilobné procesy což v žádném případě není známka zdravého zažívání. Znamená to, že střevní mikroflóra, bakterie v tlustém střevu nejsou v rovnováze. Při různých typech detoxikace lidé zažívají vylučování obsahu z tlustého střeva, který je velmi zapáchající což je známka odcházení toxinů z těla. Toto je v pořádku. Může to trvat několik dnů nebo i týdnů a poté se vše normalizuje.
  5. Plynatost nebo nadýmání břišní oblasti není normální a indikuje nesprávně fungující zažívání.

Příčiny zácpy

Zácpa má u dospělých několik příčin. Přehled dle priority je zhruba tento:

  • Pití příliš málo vody anebo nesprávného druhu tekutin. Doporučujeme kvalitní přírodní zdroj vody nebo filtrovanou či ideálně živou vodu pro dlouhodobé pozitivní účinky na zdraví. Voda upravená reverzní osmózou je také v pořádku nicméně nikoliv dlouhodobě. Vyhněte se všem ostatním druhům syceným minerálních vod, limonád, slazených nápojů, energy drinků apod.
  • Stres všeho druhu. Toto pokrývá všechny oblasti negativních emocí od stresu po strach. Většinou jde o pracovní a rodinné problémy.
  • Uspěchaný životní styl a potlačování nutkání jít na záchod. Toto platí i pro školáky! Hlavně děti ve školním věku by měly chodit pravidelně na záchod a překonat stud i v průběhu vyučování, zdraví je přednější.
  • Únava. Většina lidí neodpočívá a nespí dostatečně.
  • Přemíra pokrmů, které obsahují procesovaná jídla a polotovary. Jedná se hlavně o bílý cukr, bílou mouku, bílou rýži a většinu náhražek pokrmů s malým obsahem vlákniny, procesovaných polotovarů nebo předpřipravených jídel např. do mikrovlnky.
  • Jídla obsahující chemické přísady. Jedná se o tisíce aditiv. Mezi nejhorší patří např. Aspartam. Tyto jedy navíc klamou tělo vydáváním klamných signálů o přijímaném pokrmu. Takže jídlo, které sladké vůbec není tělo přijímá jako sladké a špatně jej zpracovává.
  • Nedostatek vlákniny. Konzumujte ve větší míře zdravou zeleninu, v menší obiloviny. Ovoce ještě v menší míře kvůli obsahu cukru.
  • Nesprávné stravovací návyky. Zde se jedná o příliš rychlé jedení, jedení ve stoje, jedení za chůze nebo v autě a nedostatek odpočinku po velkém jídle alespoň 15 minut. Přejídání je ještě horší než cokoliv jiného. Jde o jeden z nejvíce nezdravých zlozvyků, bohužel moderní v dnešní době přebytku a luxusu. I příliš mnoho “dobrého” je velmi špatné pro naše tělo a pro zdraví. Tělo musí vynaložit neskutečně mnoho energie na zpracování extra jídla, které ve finále vytváří podmínky pro hnilobné procesy a produkci toxinů, která je za možnostmi zažívacího systému. Toto zpomaluje zažívací procesy. Nesprávné kombinace jídel jsou také velmi populární. Např. kombinace proteinů, smažených škrobů a rychlých cukrů, ideálně ještě s alkoholem. Klasický steak, hranolky, dezert a alkoholický digestiv – zde se jedná o naprostý nesmysl a žádný člověk se základním povědomím o zdraví by se takto neměl stravovat, protože si vyloženě škodí.
  • Užívání léků, zejména antibiotik, které poškozují zdravou střevní mikroflóru. Dále léky na vysoký krevní tlak a diuretika. Tyto léky jsou pro zdraví člověka naprosto nevhodné a přesto jsou denně předepisovány milionům lidí. Nevhodné jsou také antidepresiva a narkotika. Tyto mají vliv na vyčerpávání zásob hořčíku v těle.
  • Střevní mikroflóra v nerovnováze, chronické virové, bakteriální a další infekce. Jsou natolik časté, ale i přesto o nich lidé v podstatě ví velmi málo. Zdravý střevní trakt má v rovnováze “dobré” i “špatné” bakterie. Názor, že Candida Albicans (Kvasinka) je špatná je nesprávný. V tělu žije v symbióze a plní svou funkci dokud jí neumožníme a nedovolíme rozmnožit se nad únosnou mez. Poté tělo zatěžuje a škodí nám.
  • Prolapsy tlustého střeva. Toto se stane, pokud střevní stěna a podpůrné ligamenty a šlachy nedrží z nějakého důvodu střevo ve správném místě. Prolapsy je možné chirurgicky napravit. Nicméně, jde o seriózní lékařský zákrok, který Vás může ohrozit na životě. Často se setkáváme s tím, že nestačí pouze jeden zákrok, ale je potřeba jej opakovat. Navíc, pokud nezměníte k lepšímu svůj životní styl a postoj ke zdraví, budou Vás tyto zákroky provázet až do konce života, který si navíc významně zkrátíte. Lékařským zákrokům je možné se i vyhnout a tělo díky svým regeneračním schopnostem umí i tento problém částečně napravit, ikdyž se jedná o proces trvající roky.
  • Psychosomatické faktory. Tyto zahrnují různé rigidní životní postoje, neochota měnit názory a přijímat nové myšlenky, přílišné lpění, ztuhlost a neschopnost se uvolnit, zejména při únavě nebo těžkých životních situacích. Méně častá traumata mohou být díky porodu nebo tréninku na toaletu v dětství. Dr. Sigmund Freud a Eric Erikson věřili, že zácpa může být způsobena i nedostatečnou důvěrou. Z našich zkušeností je možné tyto potíže úspěšně léčit přírodní cestou nebo homeopaticky a to rychle a s trvalým účinkem.
  • Další, méně časté příčiny. Mezi méně časté příčiny zácpy patří také různé typy kolitidy, raná stadia rakoviny, abnormality tlustého střeva apod.

Zácpa u dětí má odlišné příčiny. Děti by neměly mít zácpu vůbec. V dnešní době, bohužel je tento jev poměrně běžný a to již od věku kojenců. Naštěstí je snadné zácpu u děti napravit pokud se nejedná o abnormality tlustého střeva, které jsou úspěšně řešeny chirurgicky.

  • Potřeba dostatečné pít. Často je to tato příčina. Může se dokonce stát i u kojeného dítěte, pokud je matka nedostatečně hydratovaná a mléko je koncentrované a nedodává dostatek vody dítěti. Zcela nesprávnou praxí je podávání různých džusů a slazených nápojů dětem, jakkoliv lákavý je obal nebo reklama. Děti by neměly pít vodu z reverzní osmózy. Pokud budete dětem dávat filtrovanou nebo živou vodu, nepodávejte jim zbytečně vysoké pH, postačí od 7 do 8,5.
  • Nedostatek hořčíku. Toto je častá příčina. Zkuste přidat do mléka nebo vody špetku Chloridu hořečnatého nebo Epsomské soli a zácpa zmizí.
  • Nesprávné jídlo s přemírou cukru a nedostatkem vlákniny – vizte výše.
  • Očkování. K tomuto tématu si můžete přečíst více po spuštění portálu.
  • Podávání léků, obzvláště antibiotik. Kromě poškození střevní mikroflóry způsobují také toxicitu a zatížení v játrech. Toxicita a zatížení jater je jednou z mnoha příčin zácpy u dětí.
  • Stres.
  • Infekce. Infekce z dětství se často přenáší až do dospělosti, kde se projeví a způsobí chronické potíže.

Pro vyřešení zácpy u dětí napravte dětem jídelníček, omezte ovoce, šťávy, cukry a sladidla, chemikálie v jídle. Poskytněte Vašim dětem zdravý pitný režim, omezte mléko a úplně vynechte sladké nápoje. Přidání malého množství hořčíku také pomůže.

Základem zdravého těla jsou také očisty. Očista tlustého střeva má přímou souvislost s mnoha chronickými potížemi zácpu nevyjímaje.