Vitamín A

Vitamín A je v tucích rozpustný vitamín. Existuje ve dvou přirozených formách – vitamín A1 a vitamín A2. Vitamín A je nutný pro tvorbu rodopsinu, zrakového pigmentu používaného za nízkého osvětlení. Nedostatek vitamínu proto vede k šerosleposti.

Vitamín A stejně jako beta karoten spadá do skupiny vitamínů označovaných svým původem jako karotenoidy. Karotenoidy dodávají ovoci a zelenině její charakteristickou žlutočervenou barvu (meruňky, jahody, mrkev

Vitamín A dále podporuje růst, je důležitý pro správný vývoj buněk sliznic a kostí. Při jeho nedostatku buňky nedospívají a šupí se. Dále se aktivně uplatňuje při tvorbě spermií a vajíček. Stejně jako jeho příbuzný vitamín beta karoten patří do skupiny důležitých antioxidantů a jako takový neutralizuje nebezpečné volné radikály, které vznikají v lidském těle při metabolických procesech.

Volné radikály mohou poškodit lipidy buněčných membrán a samotný genetický materiál, což může ve svém důsledku vyústit až v rakovinu. Tyto velmi reaktivní molekuly můžeme jednak sami vytvářet, nebo je můžeme přijímat z vnějšího okolí.

Mezi základní přírodní zdroje vitamínu A patří:

rybí tuk, vajíčka, játra, mrkev, mléko a mléčné výrobky, margarín, žluté ovoce, žlutá a listová zelenina.

Doporučená denní dávka (DDD) vitamínu A:

Dospělí

muži = 5000 I.U.;

ženy = 4000 I.U.; Těhotným ženám doporučujeme nepřekračovat 5000 I.U. Vysoké dávky způsobují poškození plodu!

Děti

7 – 10 let = 250 I.U.;

4 – 6 let = 170 I.U.;

1 – 3 roky = 140 I.U.

Betakaroten:

dospělí = 6 – 15 mg;

děti = 3 – 6 mg.
Dlouhodobé předávkování vede k poruše činnosti jater a centrální nervové soustavy.