Candida albicans a kandidóza

Kvasnice, plísně a houby – jednobuněčné organismy, které jsou v přírodě vždy přítomny.

Mezi ty prospěšné patří pivovarnické, pekařské a výživové kvasnice. Je zde však i mnoho dalších, které se používají v potravinářském průmyslu, pro výrobu zdraví prospěšných látek, a nebo například i v našich tělech, kde se starají o produkci různých vitamínů.

Mnoho typů kvasnic neboli kvasinek je v malém množství pro lidský organismus zcela neškodných. Existují však i takové, jež mohou přerůst a stát se choroboplodnými, například Candida albicans (Kvasinka bělavá). Ta vypouští do našeho těla alkohol a acetaldehyd, extrémně jedovaté látky, které mohou způsobit, nebo přinejmenším přispět, ke vzniku širokého spektra zdravotních obtíží. Takové nemoci se říká kandidóza.

Proč je dnes přemnožení kvasinek ve střevech takový problém? Množení kvasinek ve střevech je dnes větším problémem než v minulosti, a to zejména kvůli:

1. Cukrům a sacharidům ve stravě. Mnoho lidí konzumuje nadměrné množství pšenice, cukru, ovoce, ovocných šťáv a škrobů, kterými jsou následně ve střevě „krmeny“ kvasinky. Jinými slovy tyto produkty mají tendenci narušovat běžnou rovnováhu výživy kvasinek ve střevě.

2. Antibiotikům. Tato skupina léčiv, které umožňují kvasinkám růst, je dnes nadužívána a ve velkém množství předepisována pacientům na nejrůznější obtíže – počínaje akné, nachlazením nebo chřipkou. Zbytky antibiotik jsou dnes v čím dál větší míře nacházeny v zásobách pitné vody nebo jídle.

3. Zvýšenému výskytu mědi v těle. Tato příčina rovněž způsobuje nadměrný růst kvasinek a nenechte se mýlit, je dnes velmi běžná (detailně toto rozebereme níže).

4. Zvýšenému obsahu rtuti v těle. Existují důkazy o tom, že některé kvasinky mohou nadměrně růst, aby ve skutečnosti ochránily tělo od otravy rtutí, což je obvyklé u většiny lidí. 

5. Vysílení a/nebo toxiny přetěžovaných jater. Tato příčina napomáhá množení kvasinek, protože oslabená/přetěžovaná játra omezují vylučování žluči a další nepravidelnosti v organismu. Žluč napomáhá kontrolovat výskyt mnoha škodlivých mikroorganismů ve střevech.

6. Tělo jednoznačně v pozici jin. Čím více se stav těla chýlí na stranu jin, tím větší je pravděpodobnost nepřiměřeného růstu kvasinek. Tento stav je dnes rovněž velmi obvyklý, zejména u lidí, kteří konzumují cukr a ovoce, vegetariánů a u lidí s chabým zdravím.

Kvasinkové infekce produkují symptomy, které by se v čínské medicíně také daly nazvat jin, tedy chladné. Nezpůsobují například vysoké horečky, jsou více spojovány s kvašením a hnilobou mrtvého materiálu nebo masa, které má tendencí být studené, nebo studenější, než zdravé maso, které je více napadáno některými bakteriemi a virusy.

7. Nedostatek minerálů. Velmi důležitými minerály jsou zinek a selen. Jelikož v dnešních základních potravinách bývá velký nedostatek minerálních stopových prvků, konzumace pokrmů z takovýchto potravin téměř zaručuje nedostatek minerálů v těle. I to je důvod proč Vám přinášíme výběr produktů jež jsou vhodným způsobem, jak nedostatek minerálů v těle vyřešit.

KDO JE NEJVÍCE VYSTAVEN RIZIKU CHRONICKÉHO MNOŽENÍ KVASINEK?

1. Ženy. Ženy jsou mnohem náchylnější k tomuto onemocnění než muži. Pravděpodobně to bude způsobeno tím, že ženy mají mnohem větší problémy s nerovnováhou obsahu mědi v těle. Ženy obecně také mají mnohem pomalejší schopnost okysličování než muži, což také může hrát roli. V neposlední řadě dnes ženy ve značné míře užívají antikoncepční přípravky, což narušuje rovnováhu obsahu mědi v těle a přispívá k dalším problémům.

2. Vegetariáni. Tato skupina je více vystavena nebezpečí onemocnění, obecně proto, že téměř všichni vykazují nedostatek zinku, který je téměř výhradně obsažen v mase a vejcích. Důsledkem toho uchovávají více mědi ve svém těle. Vegetariánské proteiny, jako jsou ořechy, semínka a fazole vykazují vyšší obsah mědi a naopak nižší obsah zinku. Ze zkušenosti Doktor.cz víme, že vegetariánům chybí mnoho dalších živin, jež se nacházejí v mase a vejcích.

3. Děti. Některé děti mají problémy s kvasinkami, protože se v jejich stravě objevuje mnoho sladkostí a cukrů obecně. Například i mléko obsahuje také cukr, avšak tento rozhodně není příčinou problémů. U novorozenců se obvykle objevují afty. Ty jsou způsobeny kvasinkovou infekcí, jež se vyskytuje v dutině ústní. Infekce je obvykle způsobena podáváním ovocných šťáv (starší děti), nebo krmením novorozenců pasterizovaným mlékem namísto mateřského mléka.

4. Kdokoli, kdo jí cukr nebo ovoce či sladké nápoje jakéhokoli druhu. Důvody jsou vysvětleny výše.

5. Lidé s nerovnováhou mědi v těle. Naneštěstí se tento případ týká většiny dnešní populace. Pokud je problém s rovnováhou mědi v organismu vážný, mohou nastat vážné komplikace a k jejich nápravě nedojde ani po úpravě rovnováhy mědi v těle za pomocí výživového programu. Není to jen záležitost snížení obsahu mědi v organismu, jak mnoho doktorů věří. Je to mnohem komplexnější problém. Měď je jedna z přírodních ochran proti kvasinkám v těle a je fakt, že sloučeniny mědi, jako například síran měďnatý, bývají hojně užívány jako hnojiva nebo jako prostředek proti šíření kvasinek a plísní v bazénech a vířivkách. 

SYMPTOMY PŘEMNOŽENÍ CANDIDY ALBICANS

Symptomy jsou různorodé, od chronické únavy a deprese přes bolesti hlavy, nadýmání, větry až po bolest nebo zatuhnutí zad v oblasti mezi lopatkami. Kvasinky mohou také způsobit útlum myšlení, změny nálad, ztrátu paměti, svědění, bolesti kloubů, špatné zažívání, výskyt aftů, potíže s nosními dutinami, ale i rakovinu.

Problémy s učením a v chování jsou často způsobené také kvasinkovou infekcí, zvláště pak u dětí, u kterých je strava složená z velkého množství cukrů. Chronická kvasinková infekce může přispět ke vzniku syndromu dráždivého tračníku, zánětu tlustého střeva, nesnášenlivosti určitých potravin, pálení žáhy či gastroezofageální reflexní choroby. Existují kvasinky, jež jsou velmi invazivní, zavrtají se do orgánů a mohou člověka ohrozit i na životě. Jelikož Candida albicans vytváří alkohol a acetaldehyd, může ovlivnit i funkci ledvin, přispívat k zanášení těla jedy, a nebo snižovat množství výživných látek v těle.

Někteří lékaři označují kvasinky za iniciátory většiny chorob. Toto je zřejmě přehnané tvrzení. Přemnožení kvasinek je nicméně velmi běžnou příčinou špatného zdraví, jež není radno přehlížet.

VÍCE INFORMACÍ O PŘÍČINÁCH PŘEMNOŽENÍ KVASINEK

1. Kvasinky využívají příležitosti. Kvasinková infekce je příležitostná infekce. Tento pojem se dá vysvětlit následovně: kvasinkové organismy běžně najdeme na jídle, kuchyňských nástrojích, talířích, ze kterých jíme, a dokonce ve vzduchu, který dýcháme. Pokud je Vaše tělo silné a zdravé, kvasinky Vás obtěžovat nebudou. Pokud je ale Vaše tělo oslabené, chytí se kvasinky příležitosti a snadno a rychle se v těle, nejen ve střevech, množí. Až se tělo navrátí do rovnováhy, tyto problémy samy, bez nutnosti nasadit léky, odezní.

Spousta infekčních onemocnění je tzv. příležitostných, nákazy Candidou albicans ale obzvlášť.

2. Nevyrovnaná hladina mědi. Měď je pro enzymy, které produkují energii v elektronových transportních řetězcích v mitochodriích, klíčová. Tento systém funguje nejlépe v aerobním prostředí, tj. v tom, ve kterém je dostatečné množství kyslíku. Naproti tomu kvasinky bují v prostředí anaerobním, ve kterém dochází k tomu, že mitochondrie spotřebovávají ke své činnosti více cukru a méně kyslíku.

Měď v lidském těle funguje jako proti kvasinková ochrana. Částečně proto, že je pro ni ideální aerobní prostředí (s dostatečným množstvím kyslíku), ve kterém se kvasinkám nedaří.

Měď je dokonce v mnoha průmyslových odvětvích využívána k potlačení růstu kvasinek. Farmáři například používají proti plísním a kvasinkám na ovoci a zelenině hnojiva obsahující síran měďnatý. Vodárny často ze stejného důvodu přidávají měď do pitné vody. Měď se také využívá jako prostředek proti šíření kvasinek a plísní v bazénech a vířivkách. Ale aby byla měď správně využita, musí být ve formě, která je tělu biologicky dostupná. Toto je poměrně složité téma. Stručně řečeno, biologická dostupnost je závislá na několika faktorech, kterými jsou: její vazba na jiné látky, její izotopy, složení, schopnost těla ji transportovat a možná také další faktory, které by vydaly na samostatný článek.

Proč nemusí být měď vždy využitelná. Dr. Paul Eck, spolu s dalšími výzkumníky objevili faktor, který využitelnost mědi snižuje, a tím jsou špatně fungující nadledvinky. Na vině může být nízká koncentrace ceruplasminu nebo metallothioneinu, transportních bílkovin pro měď. Pokud je funkce nadledvinek nízká, vazba mědi je omezená, a ta je tudíž pro tělo hůře dostupná. Bylo zjištěno, že do té doby, než se zlepší funkce nadledvinek, je těžké množení kvasinky omezit. Ale v okamžiku, kdy dojde k optimalizaci funkcí nadledvinek a štítné žlázy, problémy s nerovnováhou mědi a přemnožováním kvasinek odezní bez nutnosti jakékoliv léčby.

Léky a měď. U některých léků, jež zhoršují problémy spojené s kvasinkovou infekcí, k tomu dochází právě proto, že ovlivňují přeměnu mědi. Mezi nimi jsou například antikoncepční tablety či náplasti nebo nitroděložní tělíska. Dále antibiotika, která odstraňují měď z jater. Steroidní hormony snižují funkci nadledvinek, které v některých případech dále snižují využitelnost mědi pro tělo. Všechny tyto typy preparátů mohou být příčinou vzniku chronické kvasinkové infekce.

Nerovnováha mědi v těle se týká především žen, u kterých je také častější pomalejší funkce nadledvinek než u mužů. Důvodů pro to je několik. Ženy mají oproti mužům např. více estrogenu, jenž koreluje s mědí. Temperament ženy může být dalším z faktorů.

U mladých žen se v období před menstruací hladina mědi zvyšuje a v některých případech, kdy je poměr sodíku k draslíku v tkáni nízký, může dojít ke snížení biologické dostupnosti mědi. V tomto období se proto u žen vyskytují problémy s kvasinkami nejčastěji.

Nahromadění mědi v játrech je také obvyklou příčinou dnes tak častého zanesení jater toxiny a jejich následné špatné fungování, jež má opět v některých případech za následek přemnožení kvasinek.

Tento bod je možné shrnout do jedné věty a tou je, že nerovnováha mědi v těle je velmi úzce spojena se střevními kvasinkovými infekcemi.

3. Pomalejší okysličování díky acidóze, resp. porušené acidobazické rovnováze. Je častým jevem, že u lidí, u kterých je proces okysličování pomalejší, dochází k výskytu kvasinkových infekcí. Okysličování se zpomaluje stresem, únavou a nahromaděnými jedy v těle. U těchto lidí je několik důvodů pro vznik kvasinkové infekce:

a) Jelikož jsou jejich buňky kyselé, mezibuněčný prostor může být příliš zásaditý a to napomáhá růstu kvasinek. Důvodem může být, že okysličovadla nevytváří dostatek koncových produktů metabolismu jakou je např. kyselina mléčná. Dále např. vápník, prvek tvořící zásadité prostředí, se při pomalém okysličování v tkáních zvyšuje a může ovlivnit zásaditost v mezibuněčných prostorách.

b) pH v trávícím traktu je většinou také příliš zásadité. Důvodem může být nízká koncentrace žlučových kyselin a kyseliny chlorovodíkové v žaludku a přemnožení různých střevních mikroorganismů jakým je např. E. Coli. Přemnožování kvasinek pomáhá omezovat kyselinotvorná bakterie zvaná acidofilus. Tato bakterie rovněž pomáhá okyselovat tračník, a tak zabraňovat množení kvasinek v tlustém střevě.

c) Obecně platí, že lidé s pomalejším okysličováním mají nevyrovnanou hladinu mědi v těle.

4. Tělo ve stavu jin. V čínské medicíně je tělo ve stavu jin definováno jako chladné, uvolněné, nesourodé, s pohyby v odstředivém směru. Tento princip se v západním myšlení často nevyskytuje. V orientální medicíně se však má zato, že pokud je tělo jednoznačně v pozici jin, k přemnožení kvasinek v něm téměř vždy dochází. Tento stav se nazývá nemoc Jin nebo jinová nemoc.

Významným faktorem, který posouvá tělo do stavu jin, je strava obsahující velké množství ovoce a cukrů obecně, syrová strava a strava s nízkým obsahem živočišných bílkovin nebo se sklonem k vegetariánství. Tento faktor je jedním z hlavních problémů vegetariánské a syrové stravy a konzumace veškerých ovocných a slazených šťáv.

Dalšími faktory, které posouvají tělo do stavu jin, jsou pomalejší okysličování, stárnutí, únava, užívání alopatických léků, užívání drog, přítomnost chemických látek ve stravě, rafinované potraviny, pití alkoholu a přítomnost většiny toxických kovů a chemikálií v těle.

5. Užívání antibiotik. Užívání antibiotik patří mezi nejčastější příčiny chronické střevní kvasinkové infekce. Lactobacillus acidophilus a další „přátelské“ bakterie pomáhají udržovat mírně kyselé střevní prostředí. Antibiotika však často acidophilus a další prospěšné bakterie zabíjí. Pokud k tomu dojde, E. coli a jiné „nepřátelské“ střevní bakterie nahradí přátelské organismy a produkují více zásadité prostředí, ve kterém se daří Kvasince bělavé.

Antibiotika jsou rovněž toxická pro játra a mohou negativně ovlivnit jejich schopnost produkovat ceruloplasmin. Mnoho antibiotik zůstává v játrech a jiných orgánech uloženo i několik let. Antibiotika by proto měla být užívána pouze jako zcela krajní prostředek a neměla by být užívána na potlačení virových infekcí. Při užívání infrasauny, vitamínů A a C, kvalitního koloidního stříbra a propolisu jsou antibiotika velmi zřídka potřebná.

Je velmi smutné, že jsou zbytky antibiotik nyní nalézány v pitné vodě z vodovodního řadu. Pozůstatky antibiotik jsou sem vylučovány močí a stolicí. Konvenčními metodami nejsou nijak odbouratelné a jsou spolu s vodou „recyklovány“. Zakrátko se proto znovu objeví v zásobách pitné vody. Tato skutečnost byla dokumentována v nejméně 42 hlavních metropolitních oblastech USA a v Evropě.

Uhlíkové filtry mohou antibiotika z vody odstranit, avšak nelze se na jejich účinnost v tomto směru zcela spolehnout pokud nejde o kvalitní značku. Naprosto nelze spoléhat na tzv. filtrační konvice, které jsou v reklamě často propagovány.

Zbytky antibiotik je možno dokonale z vody odstranit destilací. Pro domácí použití je nejspolehlivější nanofiltrace vody, která tento problém jako mnoho dalších umí vyřešit.

Tisíce tun antibiotik jsou rovněž spotřebovány při výkrmu dobytka. Komerčně produkované maso, drůbež, mléko a vejce obvykle obsahují zbytky antibiotik. Chcete-li se vyhnout „nevědomé“ konzumaci antibiotik a hormonů, kupujte výhradně potraviny od prověřených prodejců. Zvířata chovaná přirozeným způsobem totiž antibiotika potřebují jen velmi zřídka.

6. Ostatní přípravky konvenční medicíny, které mohou způsobit problémy s kvasinkami: Antikoncepční pilulky, čípky a nitroděložní tělíska. Tyto všechny přispívají k nerovnováze hladiny mědi v organismu, vyšší hladině estrogenu a mnoha dalším závažným zdravotním obtížím a v neposlední řadě také zvyšují riziko kvasinkové infekce ve střevech, tedy přerůstání Candidy albicans.

Steroidová hormonální terapie. Léky s obsahem steroidů, jako je kortizon, prednison, Cortef a další, mohou přispět ke vzniku kvasinkové infekce. Toto je pravděpodobně způsobeno jejich vlivem na nadledvinky a metabolismus mědi v lidském organismu.

Antacida. Antacida jako algeldrát, hydrotalcit, a komplexy hliníku a hořčíku a další léky, které snižují žaludeční kyselost mohou zhoršit rovnováhu kvasinek v organismu. Zabrání totiž tvorbě dostatku žaludečních kyselin.

7. Nadměrné množství sacharidů ve stravě, zejména cukrů a obilovin. Tyto faktory významně podporují vznik kvasinkové infekce zejména z následujících důvodů:

a) Nadledvinky regulují hladinu cukru v krvi. Cukry přijímané z potravy nadledviny oslabují tím, že způsobují velké výkyvy hladiny cukru v krvi. Oslabené nadledvinky pak způsobí zhoršení rovnováhy hladiny mědi, což jen zhorší problémy s kvasinkami.

b) Konzumace rafinovaných cukrů vyčerpává zásobu vitamínů skupiny B-komplex, stejně jako hladinu zinku, manganu, selenu a mnoha dalších pro tělo životně důležitých živin. To může zhoršit imunitní reakce a další obranné mechanismy organismu proti kvasinkám a dalším parazitárním organismům.

c) Cukr je v podstatě potrava, kterou se živí kvasinky. Čím více ho konzumujeme, tím více „paliva“ poskytujeme kvasinkám a parazitárním organismům pro jejich růst ve střevech. Konzumované cukry pak mohou dokonce vyživovat kvasinky, které žijí v pochvě, na kůži nebo jinde na/v těle. 

Reakce na úbytek často nazývaná jako detoxikační reakce. Ve skutečnosti vlastně nadměrnou konzumací cukrů svoláme kvasinky na večeři. To může znít zvláštně, nicméně, když se vyvarujeme nadměrnému příjmu cukrů nebo i jiných sacharidů, kvasinky ve střevech a jinde začnou umírat. Současně se však z jejich mrtvých pozůstatků začnou uvolňovat toxické látky. Tato „Reakce na úbytek“může člověku způsobit i nevolnost, úzkost, únavu a mnoho dalších potíží. Konzumací cukru nebo dokonce i některých škrobů tyto nepříjemné příznaky potlačí, a to často velmi rychle. Avšak mnoho lidí si neuvědomuje, že krmením problému, v tomto případě kvasinek, se problém nevyřeší.

Naopak tato výměna řešení za dočasnou úlevu vede k problému chronického rázu.

Mnoho lidí se dnes přejídá potravinami bohatými na cukry. Mnozí si z nich si to ani neuvědomují a nemají ponětí, kolik potravin vykazuje vysoký obsah cukrů nebo škrobů. Patří k nim cukr, med, sladkosti, sušenky, limonády, džusy, ale například i bílá rýže, chléb, mléko, brambory atd.

Typickým příkladem nesprávné kombinace jídla je pořádný steak, alespoň o váze 300g, čímž převyšuje denní potřebu proteinů u dospělého člověka zhruba 3-5x násobně a poskytne tak skvělou přemíru potravy právě pro kvasinku. Jako doplněk jsou dále „ideální“ hranolky, tedy vlastně smažené škroby, čímž se dílo završí. Není potřeba dodávat, že takové jídlo nám energii spíše odčerpá a v dlouhodobém horizontu likviduji fyzické zdraví. Příkladem jsou mnozí kulturisté, kteří takové jídlo považovali za základ jídelníčku, nejlépe 2x denně a zapíjeli jej proteinovými nápoji. První, kdo proti tomu protestoval bylo jejich srdce a vlastně celý kardiovaskulární systém, který jim po letech této životosprávy znemožnil vrcholové cvičení.

8. Toxické kovy. Nadměrný obsah rtuti v organismu často doprovází vysoký obsah mědi. Rtuť může stimulovat štítnou žlázu, zároveň však způsobuje nerovnováhu nadledvinek. Rtuť také může výrazně zhoršit imunitní odpověď organismu.

Kadmium je běžný a vysoce toxický kov, který se v těle přímo střetává se zinkem. To může rovněž přispět k nerovnováze hladiny mědi. To proto, že měď a zinek musí zůstat v těle ve správném poměru. Kadmium se také hromadí v játrech a může narušit jejich schopnost syntetizovat ceruloplazmin a další životně důležité chemické látky potřebné k ovládání rovnováhy kvasinek, resp. zabraňování jejich přemnožování.

Toxicita olova koliduje s metabolismem vápníku a zhoršuje v některých případech imunitní reakce. Chronická toxicita organismu olovem je dnes velmi běžná.

9.Toxické chemikálie. Tyto se nacházejí dnes všude. Některé z nich se hromadí v játrech a poškozují vylučování žluči a trávení. Mohou tedy narušit schopnost těla bránit se proti přemnožení kvasinek.

10. Nesprávná střevní mikroflóra. Toto je v současné době velmi běžný případ, který značně přispívá k kvasinkovým infekcím. Důležité důvody tohoto závažného problému:

a) Nadužívání antibiotik. Ty často poškozují normální flóru střev. Zbytky antibiotik mohou zůstat v těle po celá léta. Stopy po nich jsou také ve vodě a potravinářském řetězci, zejména v mase a mléčných výrobcích.

b) Chemikálie toxické pro střevní flóru člověka. Jejich příliš mnoho na to, abychom je jmenovali individuálně. Můžeme sem zahrnout vše od toxických kovů, některých léků, až po fluorizaci a chlorování vody.

c) Bakteriální, virové a parazitární střevní infekce. Již běžné nachlazení nebo chřipka mohou poškodit střevní flóru, zhoršit obranu proti střevním parazitům a další. Infekce dokonce nemusí být ani ve střevech samotných.

d) Porucha střev a jejich pomalá činnost. Potraviny by měly projít střevy a být vyloučeny ven z těla během 18-24 hodin po jejich přijetí, nebo dokonce i dříve. Toto, je však nicméně v západních a rozvinutých národech velmi vzácné. Když jídlo zůstává v těle déle, je již  předmětem přirozeného rozkladu. Proteiny mají tendenci „hnít“ a sacharidy kvasit. Oba procesy produkují velmi toxické látky, které poškozují střevní flóru.

Doba průchodu potravin střevy. Chcete-li sami vyzkoušet dobu průchodu potravin střevem, snězte větší množství červené řepy v jednom jídle a následně věnujte pozornost barvě vaší stolice, resp. časovému rozmezí, kdy se červená barva ve stolici objeví. Je důležité si uvědomit, že člověk nemůže urychlit čas potřebný na to, aby potraviny prošly střevem pomocí projímadel nebo jiných rostlinných nebo farmaceutických produktů. Můžete sice sami vyvolávat průjem projímadly, avšak toto rozhodně není řešením a není to zdravé. Místo toho je potřeba začít aplikovat celý program vedoucí k nutriční vyváženosti. Jakmile se střeva začnou léčit, mohou absorbovat více živin a pracují správně. Tím se v konečném důsledku přirozeně snižuje čas potřebný k průchodu potravin střevy.

Normální střevní návyky. Vybudovat si je trvá nejméně několik let (ano, čtete správně). Nutriční program vyváženosti střev si u většiny lidí vyžádá mnoho času, protože se jejich organismus musí vzpamatovat z mnoha let „zneužívání“. Nejprve musí být odstraněny toxické látky přijaté z potravy a vody, infekce a další problémy jako je nevyvážená rovnováha chemických látek v těle.

10. Strava s vysokým obsahem fermentů, jako je víno, pivo, zelí, čaj kombucha a další. Někteří lékaři se domnívají, že konzumace určitých fermentovaných potravin přispívá k přemnožení kvasinek. Pokud ano, je tato příčina pouze nepřímá. Fermentované potraviny, ačkoliv mají mnoho výhod, produkují některé toxiny, jako jsou aldehydy. Ty mohou mít v některých případech vliv na játra, a tudíž mohou přispět k onemocnění Candidou albicans. Takových případů však není příliš mnoho. 

ZÁVISLOST NA ALKOHOLU JAKO DŮSLEDEK KVASINKOVÉ INFEKCE

Alkohol, který produkují kvasinky, může přispět k únavě, problémům se soustředěním, zhoršené schopnosti myslet a rozhodovat se, emoční nevyrovnanosti, u dětí k potížím s učením či problémům v chování. To může být odpovědí na otázku, proč konzumace cukrů a škrobů navozuje únavu a jiné výše uvedené symptomy. Čím více sacharidů zkonzumujeme, tím více alkoholu se v těle vytváří. To je také důvod, proč si mnoho alkoholiků (i těch vyléčených), vytvořili závislost na cukru.

To také vysvětluje, proč se při snížení příjmů cukrů a sacharidů mohou snadno dostavit abstinenční příznaky. Jsou důsledkem snížení hladiny alkoholu ve střevech, a projevují se tedy podobně jako abstinenční příznaky u alkoholu, tj. úzkostí, třasem a jinými zvláštními symptomy. Bohužel tyto stavy řeší hodně lidí tím, že sáhne po sladkostech, které sníženou hladinu alkoholu opět navýší.

DEMENCE A CANDIDA ALBICANS

Celkem běžným spouštěčem zatmění mysli a některých typů demence je přítomnost Candidy albicans a jiných typů kvasinek v mozku. Ze zkušenosti Doktor.cz tuto teorii konvenční medicína nepodporuje. Symptomy obvykle mizí, když pacient začne s odbouráváním kvasinky z celého těla. Tato kůra je časově náročnější, ale většinou má výborné výsledky. Doktor.cz ovšem proti kvasinkové léky nedoporučuje, jelikož jsou velmi toxické. Přirozený přístup je daleko lepší a v dlouhodobém horizontu mnohem efektivnější.

NEDOSTATEČNÁ IMUNITA A CANDIDA ALBICANS

Kromě nerovnováhy mědi v těle a vysokého přísunu cukrů existují i jiné faktory, které mohou snižovat funkce imunitního systému chránit tělo proti kvasinkám a jiným střevním infekcím. Nejběžnějšími příčinami je nedostatek živin a příliš velké množství jedovatých kovů a chemikálií.

JAK ZJISTIT, ZDA DOŠLO K PŘEMNOŽENÍ KVASINEK?

Symptomy. Symptomy většinou rozeznáme snadno. Pokud jsme unavení nebo máme potíže s koncentrací poté, co sníme sladké jídlo, je velká pravděpodobnost, že se ve střevech vyskytuje větší počet kvasinek. Pokud se objeví vaginální kvasinková infekce, pak je pravděpodobné, že je Candida albicans přítomná i ve střevech. Větry nebo nadýmání, které se upraví poté, co přestaneme jíst cukry a sacharidy, je dalším snadno rozpoznatelným indikátorem možné kvasinkové infekce.

Bílý povlak na jazyku, v puse nebo vagíně může být způsoben kvasinkami, ale jsou i jiné příčiny, které mohou tento stav způsobit. Vaginální kvasinky mají specifický zápach a tvarohovou konzistenci.

Užití léků. U lidí, kteří užívají steroidní hormony, jako např. kortizon, antikoncepčních pilulky či náplasti nebo nitroděložní tělíska, nebo antibiotika, je větší pravděpodobnost, že u nich dojde k nadměrnému pomnožení kvasinek.

Stanovení diagnózy vynecháním některých typů jídla. Nejjednodušším testem na kvasinkovou infekci je vyřazení všech cukrů a sacharidů ze stravy na jeden celý týden, příp. na dva. Do zakázaných jídel patří také všechny ovocné džusy a šťávy, koncentrované škroby, zvláště v obilovinách, tedy v chlebu nebo bílé rýži, a v bramborách.

Pokud si během této kúry všimneme podstatných změn co se příznaků týče, pohybů střev, zvýšené energie nebo jiných změn, je pravděpodobné, že jsme kvasinkami do určité míry nakaženi. Za tímto stavem nemusí stát jednoznačně jen kvasinky, jelikož velké změny ve stravě mohou způsobit tělesné změny tak jako tak, nicméně tato metoda je pro mnohé účinná, lze ji provádět z pohodlí domova a je rovněž finančně nenáročná.

Určení správné diagnózy. Pro jednoznačnější výsledky je možné naordinovat si proti kvasinkové kúry z kyseliny kaprylové, česneku, kyseliny tříslové nebo výtažku z grapefruitového semínka, po kterých se příznaky podstatně zlepší. Neužívejte léky typu Nystatin nebo Nizoral, jelikož ty jsou dost toxické a z našeho pohledu zbytečné.

Testování obsahu minerálů z vlasové tkáně. Tento způsob nemusí jednoznačně určit kvasinkovou infekci. Ale je možné, že následující nerovnosti v obsahu minerálů ve vlasové tkáni mohou mít s kvasinkovou infekcí spojitost.

1. Pomalejší okysličování. Toto je spojováno s oslabením nadledvinek či štítné žlázy, nahromaděnou mědí v těle, nedostatečnou obranyschopností imunitního systému a celkovou únavou.

2. Nízký poměr sodíku k draslíku. Pokud je poměr sodík/draslík v tkáni, ne v krvi, nižší než 2.5, je tento stav přisuzován snížené biologické dostupnosti mědi. Tento stav rovněž indikuje oslabení nadledvinek, špatné zažívání, náchylnosti k infekcím obecně, přítomnosti jedů v játrech a jiné problémy.

Nízký poměr minerálů je obvyklý u lidí s chronickou kvasinkovou infekcí, u které jednoduchá změna stravy, či dokonce proti kvasinkové léky nezabírají se stoprocentní účinností. Většinou není složité tento stav upravit, neobejde se to však bez speciálně nastaveného výživového programu.

3. Nízká hladina „čtyř prvků“ (Magnesium, Vápník, Sodík a Draslík). Tento vzorec je vždy spojován se skrytou nerovnováhou mědi v těle, nízkou hladinou energie v buňkách a jinými problémy, které mohou přispívat k přemnožování kvasinek.

4. Skrytá nerovnováha či přílišné výkyvy v rovnováze mědi v těle. To zahrnuje zhruba 10 ukazatelů na testu minerálů ve vlasové tkáni.

5. Úroveň vápníku vyšší než 100 mg/dL. Toto je jeden z indikátorů skryté nerovnováhy mědi v těle, který je také spojován s pomalým okysličováním.

Čím více se tyto indikátory vychylují z průměru, tím je pravděpodobnost výskytu infekce způsobené kvasinkami vyšší, stejně tak jako jsou silnější její příznaky.

Ostatní testy. K indikaci Candidy albicans jsou používány testy na protilátky v těle, nicméně je otázkou, do jaké míry jsou přesné. Dalšími testy může být analýza stolice, kůže, svalů a elektrodermální vyšetření či použití radionických nebo elektronických nástrojů. Přesnost těchto metod se různí.

Potíže při stanovování diagnózy. Hlavním diagnostickým problémem při identifikaci Candidy albicans je to, že u většiny lidí je nějaký druh kvasinek ve střevech přítomných. Ale přítomnost kvasinky ve výsledcích testů neznamená, že hlavním problémem pacienta je

Candida albicans. Doktor.cz již řešil případy, kdy se doktoři snažili vymýtit Kvasinku bělavou, aniž by se pozastavili nad tím, že problém může ležet hlouběji. Kvasinková infekce, ač v některých případech vážná, může být někdy jen důsledkem nevyvážené hladiny minerálů, nevyváženosti žláz, zanesení orgánů toxickými kovy jako např. měď či rtuť či jiných problémů.

Většina lidí trpí kvasinkovými infekcemi. U většiny lidí se Candida albicans spolu s jinými kvasinkami vyskytuje. Zkušenost nám říká, že tyto problémy odezní jakmile organismus projde detoxikací, napraví se po stránce výživy, po řádné úpravě stravy a nasazení doplňků stravy.

ÚPRAVA STRAVY NA PROTIKVASINKOVOU

Co jíst. 70-80 % Vaší stravy by měla tvořit vařená zelenina. Ta je vhodná téměř pro každého. Velké množství zeleniny může znamenat ve Vaší stravě velkou změnu, ale dá se na ni zvyknout. Do stravy také denně, i vícekrát denně, zahrnujte živočišné bílkoviny ve vařené podobě. Čerstvé mléčné produkty jsou ve většině případů v pořádku, s výjimkou mléka, jelikož mléko má přirozeně vysoký obsah cukrů. Vhodné jsou např. čerstvé mléčné jogurty či kefíry. Můžete také zkusit zakomponovat zelené potraviny jako jsou Spirulina či Chlorella.

Cukry. Tato změna ve stravě je ve většině případů klíčová. Podstatou je vynechat všechny cukry. To znamená veškeré produkty obsahující glukózu, sacharózu, maltózu, fruktózu a veškeré produkty jako jsou med, rýžový sirup, javorový sirup, kukuřičný sirup, nektar z agáve, ječmenný slad a jiné sladké potraviny. Doktor.cz také doporučuje snížit přísun ovoce a rozhodně všech ovocných džusů a šťáv. Mrkvový džus u většiny lidí nevadí, navíc představuje dobrý zdroj vápníku. Ostatní džusy a smoothies jsou škodlivé. Ovoce jezte jen omezeně.

Pro většinu lidí se jedná o velkou změnu. Tato změna ale stojí za námahu, kromě snížení množství kvasinek v těle má totiž i jiné blahodárné účinky. V čínské medicíně jsou sladké potraviny na straně jin, což znamená, že nejsou pro tělo blahodárné. 

Sladidla s nízkým obsahem kalorií. Pokud to bude možné, nenahrazujte cukry umělými sladidly či sladidly s nízkým obsahem kalorií. Pokud se bez slazení neobejdete, použijte např. sladidla ze stévie, což je přírodní sladidlo, která neobsahuje takové množství vstřebatelného cukru, případně použijte naprosto minimálně množství medu.

Rozhodně se vyhýbejte umělým sladidlům jako je aspartam, sacharin nebo Splenda, které jsou dosti problematické. V ideálním případě byste měli zapomenout na všechna sladidla, protože ta touhu po sladkém jen udržují naživu a do jisté míry tělo matou.

Obiloviny. Vhodné je také omezit na nějaký čas příjem obilovin. Jakmile dojde k zlepšení stavu, je možné zařadit některé obiloviny jako je tmavá rýže, rýže Basmati, quinoa, amarant nebo žitné produkty, oves nebo ječmen. Veškerým pšeničným produktům se ale vyhýbejte, jelikož ty zdraví prospěšné nejsou. Pšeničnou mouku můžeme najít ve stovkách výrobků včetně chleba, těstovin, smažených jídel, krémových polévek zahušťovaných moukou, sladkého pečiva a sušenek. U některých lidí je ke zlepšení jejich zdraví potřeba obiloviny vyřadit úplně, i rýži například, u většiny toto ale potřeba není. Poté, co se stav upraví, je dobré celozrnné výrobky zase zařadit, jelikož jsou zdraví velmi prospěšné. 

Ovoce. Zkušenost Doktor.cz ukazuje, že ovoce může být také dosti problematické. Naše rada pro ty z Vás, kteří trpí kvasinkovými infekcemi, je, vyhýbat se po dobu potíží ovoci úplně. Malou vyjímku může tvořit ananas, který podporuje zažívání díky obsahu enzymu Bromelain a tak je možné jej v malé míře zařadit.

Luštěniny a ořechy. Fazole a luštěniny obsahují dost škrobu. Snižte příjem luštěnin typu pinto, čočky, černých fazolí a také arašídů. Arašídové máslo je velmi sladké, a proto se mu raději vyhýbejte. Máslo např. ze slunečnicových semínek jezte v malém množství.

Kvašené a zakysané potraviny. Některé příručky o proti kvasinkové dietě doporučují vynechat veškeré kvašené a zakysané potraviny jakými jsou například nakládaný sýr, okurky, zelí nebo pečivo s obsahem droždí. Doktor.cz toto nepovažuje za nutné, pouze v případě alergie na některé zmiňované produkty. Tuto teorii ale nezavrhujeme, jelikož velké procento lidí je citlivých na enzymy obsažené v kvašených a zakysaných potravinách. Nicméně např. neslazený jogurt s živou kulturou může být navzdory tomu, že se jedná o zakysaný produkt, vynikající složkou proti kvasinkové diety.

Nápoje. Pijte jen čistou pramenitou, destilovanou nebo živou vodu, nebo slabé neslazené čaje. Nepijte destilovanou vodu déle než šest měsíců, protože ta může z těla odvádět důležité minerály. Vyhýbejte se většině mléčných nápojů, jelikož ty obsahují vysoké procento cukrů. Čerstvé podmáslí je v pořádku. Rozhodně se vyhýbejte slazeným limonádám, šťávám, ovocným džusům, energetickým nápojům a omezte příjem šťáv na ty vyrobené ze zeleniny, v množství zhruba 3dcl denně. Zároveň se vyhýbejte slazeným čajům, kávě, vínu a většině alkoholických nápojů. Jak již bylo zmíněno, menší množství mrkvového nebo jiného zeleninového džusu může napomoci zlepšení zdravotního stavu.

Vyhněte se přísné vegetariánské stravě. Ta může dokonce problémy zhoršit, na rozdíl od stravy složené z masa, vajec a velkého množství vařené zeleniny, ořechů v menším množství a kravského bio mléka nebo kozího sýru.

Není vždy nutné držet se příruček na proti kvasinkovou dietu, pokud je stravovací program nutričně vyvážený. U většiny lidí, kteří se drží přísných proti kvasinkových diet, dochází k velkému váhovému úbytku a nárazovým chutím na jídlo.

STRAVOVACÍ NÁVYKY

Následující doporučení zlepší zažívání a urychlí zlepšení funkce střev:

  • Jezte čtyřikrát, pětkrát i vícekrát denně, pokud máte hlad;
  • Jezte hodnotná jídla, ne jen něco malého k zakousnutí.
  • Pořádně žvýkejte, jezte pomalu a v klidném, uvolněném prostředí.
  • Nepřejídejte se. Jezte jen do té doby, dokud nejste plní.
  • Dejte si po jídle „dvacet“. Může to být i na dobu kratší než 20 minut.

ŽIVOTNÍ STYL

Odpočinek a spánek. Životní styl hraje velkou roli. Je důležité hodně odpočívat a spát, jelikož nedostatek obojího zvyšuje tlak na nadledvinky. Běžte spát před 9 hodinou a spěte 9 a více hodin. Simulanty jako jsou kofein či namáhavé cvičení nadledvinky příliš zatěžují.

Dýchání a držení těla. Dýchání zhluboka a správné držení těla usnadňuje okysličování těla a to tlumí rozmnožování kvasinek.

Snížení stresu. Omezení činností vedoucích k vysokému fyzickému, emočnímu, finančnímu, společenskému tlaku odlehčí nadledvinkám a zlepšuje metabolismus mědi.

Pozitivní myšlení. Obklopte se materiály s pozitivními, povznášejícími a více duchovně orientovanými myšlenkami. Zamyslete se nad tím, co Vás trápí, v čem je příčina a zda má cenu se k těmto myšlenkám vracet. Snažte se oprostit se od negativních pocitů, pocitů křivdy, nenávisti, zloby. Nechte je jít, i když máte pocit, že jste „v právu“. Čím dříve se jich zbavíte, tím dříve se budete cítit opravdu svobodní.

PROTIKVASINKOVÉ LÉKY

Léky a doplňky stravy podporujících snížení množství plísní, kvasinek a konkrétně Candidy albicans nejsou skoro potřeba, pokud však trpíte kvasinkovými infekcemi dlouhodobě, vyzkoušejte například náš balíček Yeast X, produkt na podporu navrácení rovnováhy úrovně kvasinek v těle, můžeme jej doporučit.

Nejsilnější proti kvasinková zbraň je však změna stravy a životního stylu, který je pro tělo blahodárný ve všech směrech. Spánek je také účinným nástrojem proti kvasinkám. Pomáhá obnovovat funkci nadledvinek, což je obrovská pomoc.

Přírodní proti kvasinkové produkty. Ve většině případů, kde byl nasazen vyrovnaný výživový program, není žádných dalších proti kvasinkových produktů potřeba. Kvasinky se sami přestanou množit a potíže odezní.

Ve výjimečných případech je nejbezpečnějším lékem proti kvasinkám česnek, kyselina kaprlová, probiotika, koloidní stříbro a kyselina tříslová. Jiné středně nasycené triacylglyceroly nebo byliny jako Echinacea jsou také bezpečné. Součástí protiparazitárního balíčku Trigeml je výtažek z grapefruitového semínka, který také pozitivně pocítíte při boji s kvasinkou. Některé bylinné léky už tak bezpečné nejsou, mohou být dokonce i toxické. Jsou jimi například výtažek z listu olivovníku nebo oreganový olej. 

Protikvasinkové léky. Tyto jsou ještě méně bezpečné než léky na přírodní bázi. Jsou více toxické a měly by být užívány jen v případech, kdy veškeré možné přírodní léky a vyvážená strava nedostačují. Ze zkušenosti Doktor.cz nebyly nikdy potřeba. Jsou jimi např. Flukonazol, Diflucan nebo Nizoril. Možná se setkáte s tím, že Vám alopatický lékař předepíše k antibiotikům Nystatin (nebo Nistatin). Je to určitě správnější než antibiotika bez tohoto léku a je pouze na Vás, zda si poradíte s jeho pomocí přirozenou cestou nebo jej použijete.

Jak již bylo napsáno výše, proti kvasinkové produkty jsou málokdy potřeba, pokud se dodržuje vyvážený nutriční program.

 Pobyt v sauně může podstatně urychlit léčbu proti kvasinkové infekce.

Kvasinková infekce je jak jsme již uvedli nemocí Jin. Sauna zvyšuje teplotu těla o několik stupňů, a do těla se tak vlévá energie Jang, což má za následek úbytek přirozeného množení kvasinek v těle. Také napomáhá odbourávání toxických kovů, chemikálií a jiných jedů, které se v těle nahromadily. Zlepšuje nervový systém, zrychluje krevní oběh a okysličování. Pobyt v sauně je také jednou z  metod, jak se zbavit problémů s přemnoženými kvasinkami, pomoci si při detoxikaci a snížit symptomy při odumírání kvasinky v těle.

KDYŽ JE POTŘEBA KOMPLETNÍ LÉČEBNÉ KÚRY

Kvasinková infekce je ve většině případů jen symptomem hlubší nerovnováhy v těle. Velkou výhodou vyrovnaného výživového programu je to, že se nezaměřuje jen na symptomy.

Zaměřuje se rovněž na hlubší příčiny. Z tohoto důvodu je vyrovnaný výživový program předepisován i tam, kde nestačily metody ostatní, např. i přírodní léčiva.

ZA JAK DLOUHO SE UZDRAVÍM?

Změnou stravy a doplňky je možné dosáhnout vymýcení problémů s kvasinkami během jednoho týdne až několika měsíců, záleží na disciplíně a schopnosti podstoupit změnu stravování a změnu životního stylu. Pokud ale chceme upravit rovnováhu mědi v těle, zbavit se toxických kovů a zlepšit okysličování organismu, musíme počítat s dobou delší, a to až několik let.

Pokud jste v nedávné době užívali antibiotika, je na zbavení se zbytků v játrech a jiných orgánech potřeba více času. Výsledky se mohou dostavit až po nějakém čase, vydržte.