Játra a jaterní poruchy

Játra jsou jedním z nejdůležitějších orgánů v lidském těle a podílí se na nejméně 500 tělesných funkcích. Dnes jsou játra ze všech orgánů v lidském těle na prvním místě z hlediska zátěže a paradoxně od nás dostávají často ne zrovna nejlepší péči.

Pokusíme se Vám stručně popsat jak fungují játra, jaké jsou některé z nejčastějších onemocnění jater a jak se dá zlepšit činnost jater.

Potíže popisované v tomto článku zahrnují obecně hepatotoxicitu, akutní a chronickou hepatitidu, ztučnění jater, cirhózu (alkoholickou i nealkoholickou), žlučové kameny, parazity, jako např. Motolice jaterní (Opisthorhis Felineus), záněty jater a žlučových cest, poruchy produkce žluči a rakovinu jater.

Základní fyziologie jater

Játra obsahují naprosto úžasné buňky – hepatocyty, které vykonávají většinu ze stovek funkcí jater. Hepatocyty jsou nejdůležitějším typem jaterních buněk. Ostatní buňky mají spíše podpůrnou roli.

Vše, co se požije prostřednictvím zažívacího traktu jde nejprve do jater ke zpracování, předtím než se zpracované živiny pustí do hlavního krevního oběhu. Úkolem jater je pečlivě monitorovat a zkontrolovat vše, co pozřeme, zadržet vše, co je pro lidské tělo výživné a odmítnout co je špatné a ideálně detoxikovat a odstranit všechny toxiny z potravin, léků, alkoholu a cokoliv dalšího škodlivého.

Obzvláště dnes jde o zcela impozantní a téměř nemožnou práci, se kterou mají játra co dělat. Jídlo je často nekvalitní anebo často bývá k jeho výrobě použito mnoho syntetických přísad, jako jsou konzervační látky, barviva, příchutě a stovky jiných, které nemají vůbec žádnou výživnou hodnotu. Jen pochopení tohoto základního faktu nám dá poměrně solidní ponětí o tom, proč jsou dnes játra pod většiny lidí po neustálým tlakem.

Kromě toho, stovky toxinů jsou všude kolem nás – materiály kterých se dotkneme, ve vzduchu a ve vodě, v našem oblečení, v léčivech, ve vakcínách a všude jinde. Odfiltrovat všechny z našeho těla je velká práce.

Játra jsou schopna metabolizovat nebo pozměnit mnoho toxinů, aby mohly být následně odstraněny z těla. Některé z nich jsou odsunuty do krevního oběhu a následně detoxikovány ledvinami. Jiné postoupí do žluči, která je sekrecí jater. Žluč teče do žlučníku pro skladování, možná další transformaci a odtud proudí žluč do tenkého střeva. Ve správném případě jsou toxiny vylučovány stolicí. I když je toto velmi stručné, pomůže nám to pochopit základní strukturu a funkční nastavení mechanismu jater.

Proč na játrech tolik záleží

Játra plní nejméně 500 důležitých tělesných funkcí. Mezi nimi jsou detoxikační funkce, odbourávání bílkovin a re-syntéza proteinů z aminokyselin, změna aminokyselin z jednoho typu na druhý, zpracování tuků, sacharidů, výroba trávicích enzymů jako jsou lipázy, produkci cholesterolu – důležitý surový materiál, ze kterého jsou všechny pohlavní hormony, steroidní hormony nebo hormony stresu tvořeny. Celý výčet pokračuje takto dále.

Játra jsou jedním z hlavních detoxikačních orgánů těla. Játra filtrují vše, co přijde do střev, a stejně tak filtrují krev. To je jejich jedinečná vlastnost, kterou žádný jiný orgán nemůže nahradit.

Jak játra filtrují krev a materiál ve střevech zatím neumíme dobře popsat, nicméně základem je, že jsou schopny rozlišit škodlivé části od životně důležitých živin, hormonů, enzymů a dalších složek. Řada toxinů se mění v játrech na méně toxické. To je například to, co se děje v játrech s alkoholem.

V mnoha jiných případech jsou škodlivé drogy nebo chemické látky jednoduše odstěhovány z těla odsunutím do žlučovodů a odstraněny. Předpokládáme, že játra dokáží rozlišit dobré od špatného pomocí složitých biochemických reakcí a dokonce rozpoznají i vibračně-informační hodnotu látky.

O funkcích jater by mohla být napsána celá dlouhá kniha.

Jaterní toxicita

Obecně vzato je jaterní toxicita dobré místo, kde můžeme začít diskutovat o jaterních dysfunkcích. Jaterní toxicita také přímo souvisí s příčinou všech ostatních jaterních potíží.

Příčiny jaterní toxicity jsou zejména:

  • Příliš mnoho potravinářských přídavných látek konzumovaných na denní bázi.
  • Nadužívání léků. Například pravidelné užívání Tylenolu a jiných volně prodejných léků je hlavní příčinou onemocnění jater.
  • Nadměrné pití alkoholu.
  • Environmentální toxiny, jako jsou antiperspiranty, zubní amalgamy, šampony, barvy na vlasy, dezinfekční chemikálie a další.
  • Kvašení a hniloba potravin v zažívacím traktu, které produkují alkohol, acetaldehyd, další toxiny a také plísně.
  • Infekce, které vylučují endotoxiny a exotoxiny, které jsou velmi škodlivé pro játra.
  • Deficity základních živin, jako jsou např. selen, chrom, zinek, vitamin C a další, které jsou potřebné k detoxikaci jater a dalších jaterních aktivit.

Příznaky jaterní toxicity:

Člověk nemusí jevit zrovna žádné vnější příznaky jaterní toxicity. Nicméně někteří lidé trpí zácpou, zápachem z úst, kožními problémy, bolestmi pravého horního kvadrantu břicha, poruchami srážlivosti krve, jinými zažívacími poruchami, jako je plynatost, nadýmání, syndrom podrážděného střeva, Crohnovou chorobou a dalšími potížemi. Mnoho lidí také trpí vážnějšími nemocemi, které skutečně pocházejí z jejich toxických jater, protože tyto již nemohou déle filtrovat jedy nebo vykonávat své stovky dalších důležitých funkcí správně.

Identifikace obecné hepatotoxicity je obtížná standardními lékařskými metodami. Jaterní testy z krevního séra jsou obvykle normální. I jaterní biopsie může vypadat normálně. Parazitální testy mohou být negativní. Testování na toxické chemické látky je nákladné takže se obvykle provádí jen pokud existuje vysoké podezření o přítomnosti určitého toxinu.

Metoda Doktor.cz doporučuje diagnostiku jaterní toxicity pomocí Biorezonance anebo vlasové analýzy, které obvykle odhalí přítomnost toxických kovů, které se vždy do určité míry hromadí v játrech. Jedná se zejména o měď, kadmium, rtuť a olovo.

Dokonce i většina dětí má toxická játra již od narození a jejich stav byl dále jen zhoršen vakcínami, léčivy, špatnou volbou potravin, antibiotickou léčbou a často byly také vystaveni mnoha dalším toxinům.

Léčba jaterní toxicity není složitá a zahrnuje zejména správnou úpravu jídelníčku, životních návyků, dále také kávové klystýry, stejně jako Biologicky aktivní doplňky a Fytoterapii.

Léčení musí v první řadě být pomalé. Játra nejsou schopny odstranit velké množství toxinů rychle. Čím více člověk játra detoxikuje a napomáhá jejich regeneraci, tím je člověk zdravější a v játrech se výrazně umocňuje schopnost odbourávat toxické látky.

Tučná játra = Zanesená a přetížená játra

Zanesená a přetížená játra nemusí být odhalena na většině krevních testů nebo pomocí klasických laboratorně-lékařských rozborů. V každém případě je potřeba sledovat nevyrovnané hodnoty triglyceridů a poměry HDL a LDL.

U analýzy Biorezonanční metodou máme práci jednodušší. U ukazatelů při vlasové analýze jde obvykle o nízké poměry sodíku a draslíku (koeficienty o méně než 2), vyšší hladiny toxických kovů nebo nízké hodnoty zinku.

Zanesená a přetížená játra jsou častější u lidí:

  • S pomalejším trávením (v přímé souvislosti s hladinou anti-oxidantů v těle).
  • Dospělých spíše než u dětí, přirozeně s několika výjimkami neboť děti bývají často napadeny motolicemi a tím jsou jejich játra oslabená již od malička.
  • Více emocionálních ve srovnání s těmi, kteří emoce nedávají tolik najevo.
  • Podvyživených, což je běžný faktor, který přispívá k nemocem jater.
  • Těch, kteří používají často alopatické léky nebo uživatelé rekreačních drog.

Hepatitidy a další jaterní infekce

Hepatitidy jsou velmi časté. Hepatitida je virové onemocnění a dělí se na několik kmenů, které jsou označeny jako A, B, C , D, E a další. Všechny nebo téměř všechny případy hepatitidy zahrnují oportunistické organismy. To znamená, že pokud je člověk zdravý,  nenakazí se nebo pokud se infekce objeví, bude mít mírné a přechodné následky.

Dnes, bohužel většina lidí není zdravá. V důsledku toho je obtížné tyto oportunistické kmeny virů a jiných patogenních mikroorganismů zcela vymýtit. Systémem celostní medicíny Doktor.cz je možné napravit ztracenou rovnováhu organismu a to i těžších případů Hepatitidy C, který obvykle vymizí maximálně do jednoho roku nebo spíše dříve. Neřešíme toliko Hepatitidu jako spíše celkový stav organismu, posílení a vyvážení homeostáze těla, aby bylo možné odstranit infekci úspěšně, úplně a tudíž navždy. Proto nedoporučujeme alopatické léky a zaměřujeme se na celostní řešení tohoto problému.

Parazitární infekce jater

Játra jsou nejčastějším místem parazitárních infekcí. Z nichž zdaleka nejčastější jsou Motolice jaterní (Opisthorhis Felineus). Mnoho lidí v sobě nosí tuto parazitální zátěž, ale obvykle se symptomatické příznaky neřeší nebo se připisují něčemu úplně jinému. Je to přeci logické, parazité jsou závislí na tom, že je neodhalíme. Mohou i ovlivňovat naše myšlení, aby nás zmátli. Přitom zrovna Motolice jaterní (Opisthorhis Felineus) patří k nejčastějším příčinám cirhóz jater anebo rakoviny jater. V Asii jde až o 10% způsobených vážných zdravotních potíží a to se bavíme jen o zaznamenaných případech. Reálná čísla jsou mnohem vyšší.

Další parazité, kteří si snadno najdou cestu do jater a usídlí se zde zahrnují některé druhy améb (Entamoeba histolytica), bičíkaté prvoky (protozoidy jako třeba Lamblia Intestinalis), červa jménem Svalovec stočený (Trichinella spiralis), Tasemnice (Taenia saginata) a mnoho dalších. Játra jsou poměrně odolná vůči parazitům a mají úžasnou regenerační schopnost, ale těla jsou dnes už tak toxická a mimo homeostatickou rovnováhu těla, že parazité a další infekce jater mají dveře doslova otevřené.

Typickým příznakem parazitární zátěže jater je nespavost v nočních hodinách (např. jste velice unavení v 10-11 hodin večer, ale pokud neusnete hned, pak už do 2 – 3 ráno neusnete vůbec). Orgánové hodiny pro žlučník jsou od 11 v noci do 1 ráno, jaterní od 1 do 3 ráno.

Emoce, životní styl a játra

Některé negativní emoce, zejména hněv, dráždí játra. Toto je známé již mnoho let a znal to již i Shakespeare (věřil, že játra jsou sídlem emocí). To je do značné míry pravda, tedy v určitém smyslu. V játrech jsou uloženy některé minerály jako je např. měď a železo. Játra jsou také vstupním bodem éterické energie, a když jsou blokovány vede to k citovým výlevům a disharmonii. Toto téma je každopádně poněkud složitější a na hlubší rozbor. Nicméně játra jsou důležitou oblastí duševního a duchovního rozvoje, protože se jedná o jedno z několika míst, díky kterému pokročilejší životní energie, tzv. éterická energie může vstupovat do lidského těla. Když existuje příliš mnoho hněvu, energeticky se játra blokují a výše uvedené se nestane. Tím se zkracuje i lidský život. To je důvod, proč si mnoho moudrých lidí uvědomí, že člověk by se v žádném případě neměl hněvat. Tuto informaci koneckonců obsahují i biblická přikázání.

Vliv jater na emoce se odráží i v realitě v běžném jazyce, ve výrazech jako “Je žlučovitý” nebo “Hnout někomu žlučí”.

Mluvíme-li o žluči, je vhodné ještě připomenout slova jako např. cholerik. Toto označení je odvozeno z řeckého slova cholḗ „žluč, hněv, vztek“; antičtí lékaři totiž věřili, že hněv je způsoben rozlitím žluči v těle.

Zajímavé je, že ženy mívají často více toxická játra než muži, protože ženy mají větší potíže s hněvem. To může mít co do činění s jejich vyšší hladinou mědi, vyšší hladinou estrogenů a dalšími faktory.