Kyselina glutamová

Kyselina glutamová je budivým neurotransmiterem v centrální nervové soustavě, v sítnici a v míše. Podílí se na štěpení tuků a zužitkovává amoniak v mozku vytvářený coby odpadní látka během látkové přeměny, který přetváří na aminokyselinu glutamin. Výsledkem je lepší soustředění, rychlejší reakce a duševní pohoda. Užívá se při léčbě poruch chování, epilepsie a svalové dystrofie.

Vzhledem k tomu, že se ve značném množství nachází i v prostatě, odhaduje se, že zde má významnou, byť dosud plně neobjasněnou funkci.

Kyselině glutamové je rovněž známá svým pozitivním vlivem na inteligenci člověka. Užívá se při léčbě Parkinsonovy choroby, celkové únavy, schizofrenie či alkoholismu. Díky této aminokyselině se přes hematoencefalickou bariéru (bariéra mezi krevním řečištěm a mozkovou tkání) dostává důležitý minerál draslík, který putuje přímo do mozkomíšního moku a který je nezbytný při metabolismu cukrů, který snižuje krevní tlak a významně se podílí na funkci kardiovaskulárního systému.

Kyslina glutamová je známá svou schopností odstraňovat škodliviny ze svalových buněk. Tento fakt oceňují zvláště sportovci, u kterých se při zvýšené fyzické námaze zvyšuje hladina amoniaku v těle, který zpomaluje regeneraci tkáně. Kyslina glutamová tento toxin transformuje na důležitý antioxidant glutamin.

Kyselina glutamová je tzv. neesenciální kyselina, což znamená, že si ji tělo vytváří samo.

Předávkování kyselinou glutamovou může způsobovat přechodné zdravotní problémy, zejména bolesti hlavy, případně i různé neurologické potíže.

Mezi základní přírodní zdroje kyseliny glutamové patří:

červené a drůbeží maso, mléčné výrobky, vejce.