Mangan

Mangan patří mezi zásadotvorné minerály nutné pro tvorbu energie v organismu. Je důležitý pro správný metabolismus cukrů a jeho nedostatek může vést k onemocnění diabetem. Vstřebává se v tenkém střevě a je vylučován stolicí.

Mangan se významně podílí na syntéze neurotrasmiterů, je nezbytný pro správnou mineralizaci kostí a vývoj mezibuněčné hmoty kostí a chrupavek, stejně tak jako vápník a hořčík. Reguluje obranyschopnost organismu a ovlivňuje funkci kardiovaskulárního systému, čímž zabraňuje vzniku kardiovaskulárních onemocnění.

Mangan je rovněž nezbytný pro správnou funkci nadledvinek a štítné žlázy.

Osoby konzumující potraviny s nedostatečným množstvím manganu mohou zaznamenat vznik alergií, únavu, malátnost, svalovou ochablost, v dlouhodobějším hledisku narušení stavby kostí, poruchy růstu a nemoci spojované s poruchou metabolismu cukrů (diabetes). Dlouhodobý nedostatek manganu v potravě může také vést k problémům v cévním systému, protože dochází k nežádoucím změnám v metabolismu cholesterolu a jeho hromadění na stěnách cév. Tento stav může později vést k zvýšenému riziku vzniku kardiovaskulárních onemocnění.

Přebytečné množství manganu v organismu může negativně ovlivňovat nervovou soustavu, v dlouhodobém měřítku vzniká riziko onemocnění Parkinsonovou nemocí.

Mezi základní přírodní zdroje manganu patří:

Kukuřice, celozrnné výrobky (pšenice, žito, ječmen, pohanka, oves), rýže, luštěniny, slunečnicová semínka, ořechy (arašídy, pekanové, vlašské, lískové, mandle), kokos, špenát, borůvky, maliny, olivy, avokádo, čaj a mořské řasy.

Doporučená denní dávka manganu je 2–2,5 mg.