Vitamin C (kyselina askorbová)

Vitamín C je významný antioxidant, což znamená že zneškodňuje volné kyslíkové radikály, vznikající při metabolismu buněk.

Vitamín C hojí rány a přispívá k regeneraci organismu. Podporuje snížení hladiny cholesterolu a krevního tlaku. Zlepšuje vstřebávání železa. Vitamín C je důležitý pro tvorbu kolagenu. Působí preventivně na vznik vrásek, rozšířených žilek a křečových žil. Napomáhá k produkci proti stresových hormonů. Působí jako přírodní projímadlo. Vitamín C patří k nejčastěji užívaným vitamínům. Většině lidí je známý jeho preventivní účinek proti nachlazení a chřipce.

Vitamín C má i plno dalších velmi důležitých funkcí pro organismus. Jeho účinky by měli především ocenit lidi z velkoměst, kuřáci, alkoholici, staří lidé, a ženy užívající hormonální antikoncepci. Působí preventivně proti virovým a bakteriálním infekcím. Zabraňuje přeměně dusičnanů obsažených v zelenině, vodě či uzeninách na nebezpečné nitrosaminy způsobující rakovinu.

Posiluje imunitní systém, napomáhá hojení ran a krvetvorbě, je významný z hlediska metabolismu kostí, zubů, chrupavek;

Nedostatek vitamín C bývá doprovázen únavou a zvýšenou přecitlivělostí vnímání bolestí, otoky dásní a krvácení z nosu, nedostatek vitaminu C také způsobuje kurděje a chudokrevnost.

Mezi základní přírodní zdroje vitamínu C patří:

ovoce (šípek, černý rybíz, zelí, kivi, mango), zelenina

Doporučená denní dávka (DDD) vitamínu C:

Dospělí

muži = 60 – 100 mg;

ženy = 60 – 100 mg;

Děti

3 – 10 let = 35 – 45 mg;