Kolitida, enteritida a další střevní potíže

Kolitida, enteritida a další střevní potíže

Kolitida, enteritida a syndrom dráždivého tračníku jsou zánětlivá onemocnění střev. Enteritida je zánět nebo také infekce tenkého střeva. Kolitida znamená zánět tlustého střeva nebo trakčníku. Syndrom dráždivého tračníku je specifickým stavem tlustého střeva, který bývá někdy spojen se stresem.

Tato onemocnění se mohou projevovat různě. Mezi nejčastější příznaky patří zácpa, průjem, krvácení, bolestivost (citlivost na dotek) nebo bolest. Občas je také doprovází horečka, nadměrné hubnutí, nadýmání nebo plynatost.

Příčiny kolitidy a ostatních střevních obtíží

1. Střevní infekce nebo nesprávná střevní flóra. Mezi ty patří kvasinky nebo jiné plísňové infekce, bakteriální nebo virové infekce nebo také parazitární infekce. Tyto organismy často nahrazují nebo vytlačují bakterie normální střevní flóry jako například Lactobacillus acidophilus a další.

Tento problém se dnes týká téměř všech, z části kvůli kontaminovaným potravinám, částečně v důsledku neodborných diet a částečně kvůli zhoršené výživě a přítomnosti toxických potravin a toxických chemických látek v téměř všem. Ze zkušenosti týmu Doktor.cz například víme, že mnoho lidí se zbavilo dlouhotrvajících průjmů a kolitidy pouze tím, že přestali konzumovat všemožné sladkosti bohaté na cukry, a to včetně všech druhů ovoce a ovocných šťáv.

Tým Doktor.cz v této souvislosti doporučuje trávicí enzymy v tobolkách. Tyto značně napomáhají zničit mnoho nežádoucích bakterií a podporují vstřebávání, asimilaci a využití potravy.

Pokud použijete tento vynikající preparát, pak je nutno také uvést další doplňky stravy, které tým Doktor.cz považuje za velmi prospěšné ke zlepšení a nápravě střevní flóry. Mezi tyto patří bezesporu probiotika, jako například Swiss Laktobacily pro dospělé a také vynikající Laktobacílky pro děti. Velmi efektivní je rovněž program na komplexní očistu střev, který Vám Doktor.cz jako jediný portál svého druhu exkluzivně nabízí.

Doplňky, které zabíjejí kvasinky, jako je česnek, kyselina kaprylová, kyselina tříslová nebo koloidní stříbro, mohou být občas rovněž nezbytné. Ačkoliv konvenční medicínské léky mohou stav Vašich střev zlepšit, přinášejí příliš mnoho nežádoucích vedlejších efektů. Totéž platí pro většinu bylin, i když například šťáva z aloe je pro střeva velmi uklidňující a je neškodná.

Pokud omezíte konzumaci sladkostí, přestanete konzumovat všechny ovocné šťávy a eliminujete příjem všech druhů ovoce, bude to v cestě k nápravě stavu Vašich střev velmi užitečné. Vyjmenované potraviny totiž podporují růst kvasinek ve střevech. Současně alespoň na čas omezte příjem všech plodin obsahujících sacharidy, jako je například obilí.

Aby bylo zabráněno rozšíření parazitů a jiných střevních infekcí, doporučujeme se vyvarovat konzumace syrových pokrmů, zejména masa. Takové pokrmy nejsou dostatečně čisté a bezpečné. Při konzumaci různých salátů z ovoce a zeleniny vždy dbejte na to, aby byly veškeré suroviny důkladně omyty.

2. Nízko proteinová strava, poškození tkáně nebo katabolický stav chemických látek v těle. Střevní výstelky jsou nejrychleji rostoucí tkání v těle. Pokud je narušena syntéza bílkovin, může být narušena i regenerace této tkáně. Mezi příčiny nadměrného rozpadu tkáně patří zejména vysoký obsah mědi v organismu, nedostatek zinku, konzumace stravy s nízkým obsahem bílkovin, porucha trávení bílkovin, nebo i z jiných důvodů, jako jsou generalizovaná únava, nedostatek spánku a nerovnováha minerálů v organismu..

3. Nerovnováha obsahu mědi v těle. Tato je spojena s infekcemi, zejména houbovými, plísňovými a některými bakteriálními infekcemi. Například nadměrné množení Candidy albicans ve střevech je velmi běžné, když organismus vykazuje nerovnováhu mědi. Tato infekce nezmizí jen tak, dokonce ani po užití léků. Ke zlepšení často dochází, až jakmile se hladina mědi uvede do rovnováhy a jsou napraveny nevhodné dietologické návyky. Stav se poté sám od sebe zlepší.

Nerovnováha obsahu mědi v těle může také přispět k rozpadu tkáně a emocionálnímu rozrušení, tedy stavům, které často přispívají k střevní nevolnosti.

4. Nedostatek zinku. Zinek je potřebný pro transferázu (též transferasa) RNA a pro další významné enzymy podílející se na syntéze proteinů. Zinek je také nutný pro produkci trávicích enzymů v ústech, žaludku a střevech. Zinek má rovněž silnou souvislost s mnoha zažívacími obtížemi, včetně kolitidy a syndromu dráždivého tračníku.

5. Toxické kovy, jako jsou kadmium, rtuť, arsen, olovo. Ty mohou ovlivnit obsah zinku, selenu a dalších důležitých minerálů, jež se podílejí na syntéze proteinů a souvisejících činností potřebných pro správnou funkci střev.

6. Nedostatek živin, nerovnováha životního stylu a nevhodná strava. Tyto faktory jsou často zapojeny a stojí u zrodu všech střevních poruch. Mnozí lidé konzumují potraviny příliš bohaté na sacharidy a jejich strava neobsahuje dostatek vařené zeleniny. Lidé často mají špatné stravovací návyky, jako je jezení ve stoje, spěchu, při řízení apod. Tyto a další zvyky, které znemožňují klidné trávení, vedou často ke střevním poruchám.

7. Potravinové alergie nebo intolerance. Ty mohou být příčinou nebo důsledkem syndromu zvýšené propustnosti střev a poškození zažívacího ústrojí. Jakmile dojde k podráždění a zanícení střev, je snadné užíváním nevhodných potravin tento stav ještě zhoršit. Řešením tohoto problému je obvykle omezení konzumace potravin, které vyvolávají přecitivělost organismu nebo alergické reakce na tyto potraviny na dobu několika měsíců. Ve stejném období je potřeba dodržovat zásady zdravého stravování, což napomůže rekonvalescenci střeva a všech ostatních tkání v těle. Se zlepšujícím se stavem střev potravinové alergie zcela vymizí. Tento proces může trvat několik měsíců, ale i několik let.

Zdravotní stav lidí se syndromem dráždivého tračníku, Crohnovou nemocí a zánětem tlustého střeva se výrazně zlepší, pokud odstraní ze stravy ty potraviny, které vyvolávají alergické reakce. Mezi takové potraviny patří nejčastěji pšenice ve všech podobách a také mléčné výrobky. Z ostatních běžných potravin jsou to zejména některé výrobky ze sóji a vejce. Problémy ale může vyvolat v podstatě každé jídlo.

Tým Doktor.cz doporučuje konzumovat potraviny bez obsahu pšenice a lepku. Pšenice střeva velmi dráždí, protože se jedná o hybridizované potraviny, které již nejsou tak zdravé, jak tomu bylo v minulosti.

Ani pasterizované, homogenizované mléčné výrobky nejsou v dnešní době již tak zdravé. Syrové mléčné výrobky jsou z tohoto pohledu mnohem lepší a často jsou organismem lépe snášeny. Nicméně lidé trpící problémem v oblasti střev musí tyto výrobky ze svého jídelníčku do doby vyléčení střev vynechat.

Další skupinou potravin, které musí být ze stravy odstraněny, je veškerý bílý cukr a slazené výrobky. Vyloučení sladkostí z jídelníčku, včetně všech druhů ovoce, všech cukrů, slazených nápojů a dokonce i některých obilovin, může v mnohých případech výrazně zlepšit střevní poruchy a někdy je i ukončit. Bezpochyby se tedy jedná o potřebný krok před započetím léčby střev.

Člověk by se měl vyvarovat konzumace všech výrobků z pšenice, hovězího masa, většiny pasterizovaných mléčných výrobků a všech cukrů a sladkostí. To vše je základem dobrých stravovacích návyků.

Dle vědců zabývajících se nutriční vyvážeností stravy by měl každý doplňovat svou stravu o trávicí enzymy, nejlépe se žlučí a pankreatinem. To pak může vést k odstranění některých potravinových alergií, což v konečném důsledku v některých případech výrazně napomáhá k regeneraci střev.

Další prostředky podporující dobrou funkci střev

Jak bylo uvedeno výše, trávicí enzymy jsou dnes velmi užitečné pro každého, zejména pak pro dospělé a starší lidi. Tým Doktor.cz dává přednost speciální směsi trávicích enzymů od Dr. Clark. Ale i ostatní enzymy jako jsou betain hydrochlorid, pepsin nebo papain jsou velmi vhodným doplňkem stravy.

Jak již bylo napsáno výše, probiotika, jako například Swiss Laktobacily pro dospělé, nejsou často potřeba, pokud se člověk stravuje správně. Pokud však platí opak, jsou tyto produkty velmi žádoucí. Vyšší přísun vlákniny může pomoci absorbovat některé toxické látky ze střeva a může rovněž pomáhat při podpoře prospěšných střevních bakterií. Při dostatečné konzumaci vařené zeleniny a některých vařených obilovin však není těchto produktů potřeba. Konzumace přílišného množství vlákniny však není vhodné pro některé případy kolitidy. Také je vhodné vyhnout se syrovým potravinám, kořeným jídlům a všem dráždivým potravinám .

Aloe vera, jilm plavý, kostival lékařský, zábal z ricinového oleje přes břicho, hluboké dýchání do střev a zejména snížení stresu může být velmi prospěšné pro mnoho typů mírné kolitidy, zejména po otravě z jídla a dalších jednoduchých příčinách.

Kolitida je spojena s perfekcionistickými tendencemi. Pohodová hudba, lehká jídla, hluboké dýchání při jídle, odpočinek po jídle. To vše může pomoci uklidnit rozrušený střevní trakt .

Vyhnutí se zácpě a vynikající střevní hygiena může být také velmi užitečné. Střevní výplachy a kávový klystýr mohou pomoci odstranit kolonie kvasinek a dokonce i některé parazity.

Terapie saunou je také vynikající způsob zmírnění mnoha střevních problémů. Pronikavé teplo infračervené sauny pomůže nastartovat přirozenou imunitní reakci organismu proti chronickým střevním infekcím, které jsou dnes velmi rozšířené.

Zjišťování střevních nemocí prostřednictvím biodiagnostické analýzy

Běžné modely zahrnují:

Úroveň fosforu nižší než 12 mg/dL.

Ta naznačuje zhoršenou syntézu proteinů. Často je to způsobeno nesprávnou stravou s nízkým obsahem bílkovin nebo špatnou kvalitou bílkovin, zejména rozšířenou u vegetariánské stravy. Nízký obsah fosforu může být spojen s poruchou trávení, nízkou hladinou trávicích enzymů nebo možnou střevní infekcí.

Nerovnováha obsahu mědi v těle

Tato je spojena s přemnožením kvasinek ve střevech a někdy s vegetariánskou stravou, stresem nebo s jinými faktory, které mohou ovlivnit trávení.

Další toxické kovy, zejména rtuť a možná i jiné.

V některých případech mají toxické kovy vliv na střevní trakt.

Poměr sodíku k draslíku nižší než 2,5:1.

Tento jev je spojen s poškozením tkáně nebo štěpením bílkovin. Jedná se o běžný jev při některých zažívacích potížích, při kterém tělo není správně vyživováno.

Nízký poměr sodík/draslík je také spojen s nízkou úrovní trávicích enzymů, abnormalit hladiny cukru v krvi a s infekcemi obecně.

Nízké hladiny sodíku a také draslíku.

Tyto jsou ve většině případů spojeny se sníženou úrovní kyseliny chlorovodíkové v žaludku.