Alanin

Alanin posiluje obranyschopnost organismu a mozkové funkce spolu s funkcemi centrálního nervového systému. Napomáhá štěpení glukózy a zároveň eliminuje toxiny z jater. Při zvýšené fyzické námaze chrání buňky před poškozením. Vzhledem k tomu, že se alanin vyskytuje v prostatě, objevují se názory, že alanin může přispět k odstranění potíží se zvětšenou prostatou. Alanin se řadí mezi neesenciální aminokyseliny, tedy ty, které si organismus vytváří sám.

Pokud však tělo není schopno si vytvořit jeho dostatek, doporučuje se jej doplňovat buď ve formě pestré stravy s jeho vysokým obsahem, nebo doplňky stravy – to se týká především osob s dietou obsahující nízké procento bílkovin nebo osob trpícími poruchami příjmu potravy, jaterními chorobami či diabetem.

Je také nezbytný pro tvorbu vitamínů B.

Rovněž je užíván u případů hypoglykémie, kdy zajišťuje okamžité vylučování glukózy do krve a tak zabraňuje snižování cukru v krvi a inzulínovým šokům.

Nedostatek alaninu v organismu způsobuje ochabování svalstva, únavu a celkovou ochablost.

Mezi základní přírodní zdroje alaninu patří:

Hovězí maso, ryby, droždí, zelenina bohatá na bílkoviny, např. avokádo, dále slunečnicová semínka, sója a jiné luštěniny, hnědá rýže, petržel.

Alanin je snadno rozpustný ve vodě, proto by se potraviny s obsahem alaninu neměly dlouho vařit.