Chróm

Chróm je esenciální stopový prvek, jehož je díky moderním zpracovatelským metodám v přírodě stále méně. Nedostatek chrómu v organismu je celkem častý jev, který se s přibývajícím věkem zhoršuje.

Chróm se kumuluje ve slezině, játrech a ledvinách. Vstřebává se do kostí.

Spolu se zinkem, manganem a mědí je nezbytný pro regulaci cukru v krvi – snižuje chuť na sladké a zároveň zajišťuje a podporuje funkci inzulínu, napomáhá tedy vstřebávání cukru buňkami, což má za následek optimální hladinu cukru v krvi.

Je rovněž jedním ze zásadotvorných prvků, který napomáhá udržovat vyrovnané pH v těle.

Jeho nedostatek v organismu může způsobovat potíže spojené s narušením regulace cukru v krvi, tedy únavu, zvýšený krevní tlak, zvýšenou hladinu cholesterolu a cukru v krvi. U osob vystavených vyšší psychické zátěži je tento jev častý. U těchto lidí dochází totiž k navýšení energetického příjmu do mozku, a protože hlavní energetickou sloučeninou pro mozek je glukóza, je spotřeba chrómu rovněž vyšší.

Předávkování chrómem je téměř nemožné. Při nadměrném vystavování se chrómu (sloučenin šestimocného chrómu – např. na pracovišti) se však mohou projevit potíže spopené se zanesením organismu tímto prvkem (vředy, jaterní potíže, astma, alergie atd.).

Mezi jeho základní přírodní zdroje patří:

mořské plody, játra, vaječné žloutky, kvasnice obohacené chrómem, celozrnné pšeničné výrobky, zelenina, ovoce, mléko, arašídy a šťáva z hroznového vína.

Vzhledem k jeho postupnému ubývání v přírodních potravinách je dobré doplňovat tento prvek potravinovými doplňky. To platí zejména pro osoby trpící onemocněním ledvin, jelikož chróm je vylučován převážně v moči.

Doporučení denní dávka činí 200 – 290 μg.