L-Lysin

L-Lysin nebo také Lysin je esenciální aminokyselina, jež si tělo nedokáže samo vytvořit.

Významně se podílí na správném vstřebání vápníku do organismu a tvorbě kolagenu, jež je nezbytný pro tvorbu kostních a pojivových tkání. Lysin rovněž pomáhá při tvorbě bílkovin ve svalové hmotě a přispívá při obnově tkání po operaci či nervovém šoku. Hraje důležitou roli při tvorbě karnitinu, jenž transformuje mastné kyseliny na energii a jenž snižuje hladinu cholesterolu v krvi.

Díky lysinu je tělo schopné vytvářet hormony, enzymy a potřebné protilátky, čímž se významně podílí na správné funkci imunitního systému.

Lysin a virus Herpes simplex

Výsledky nedávného výzkumu, který se zaměřil na vliv argininu a lysinu na aktivaci viru Herpes simplex u lidí trpících tímto virem, odhalily, že strava s vysokým obsahem argininu v poměru k lysinu může být jedním z faktorů, které virus Herpes simplex aktivují. Ukázalo se, že arginin virus aktivuje, zatímco lysin této aktivaci zabraňuje tak, že arginin vytlačuje. Pro osoby trpící virem Herpes se doporučuje konzumovat ty potraviny, které mají vysoký obsah lysinu v poměru k argininu, a vyhýbat se těm, které mají vysoký obsah argininu obecně. Přečtete se také článek pojednávající o této studii spolu se seznamem potravin a jejich podílem lysinu/argininu naleznete.

Při nedostatečném množství lysinu v organismu, jež se projevuje zvláště u vegetariánů a osob konzumující stravu chudou na bílkoviny, může dojít k depresivním stavům, anémii, únavě či ochabování svalstva. V dlouhodobém horizontu pak k poruchám imunitního systému, ochabování svalstva a vzniku kardiovaskulárních chorob.

Mezi základní přírodní zdroje lysinu patří:

parmezán, ryby, vepřové a hovězí maso, sójové boby, pšeničné otruby, čočka, fazole a arašídy.

Doporučená denní dávka lysinu:

max. 3 g denně. Pro osoby, kteří se chtějí chránit před výskytem viru Herpes simplex doporučujeme denní dávku 0,5-1,5 g denně, nejlépe v kombinaci se zinkem a vitamínem C. U osob s aktivovaným virem Herpes simplex se doporučuje užívat denně 3 g lysinu.

Při léčbě diabetu doporučujeme užívat 1g lysinu denně. Lze kombinovat s argininem a karnitinem.

Lysin by neměl být konzumován ve velkých dávkách pro svou schopnost zahušťovat krev. Větší dávky by neměly konzumovat těhotné ženy nebo osoby před operací.