Aminokyseliny

Aminokyseliny hrají důležitou roli při syntéze proteinů a enzymů a jsou klíčové pro udržení dobrého zdraví, jelikož významně působí na centrální nervový systém, tvorbu hormonů a stavbu svalové hmoty. Pokud se tělu aminokyselin nedostává, dochází k hormonální nerovnováze, potížím se soustředěním, k podrážděnosti a často i depresivním stavům.

Aminokyseliny jsou krystalické látky rozpustné ve vodě (či v ethanolu). Rozpouští se při 200-300°C. Dělí se do skupin podle různých kritérií. Jedním z nich je, zda si je tělo schopné vytvořit samo, či zda je lze získat jen z potravy. Podle tohoto kritéria dělíme kyseliny na:

  • esenciální – pro tělo nenahraditelné, tělo si je nedokáže samo vytvořit
  • semi-esenciální – tělo si jich nedokáže vytvořit dostatek (v době růstu)
  • neesenciální – tělo si je dokáže samo vytvořit.

Všechny aminokyseliny jsou však pro tělo důležité. Jen 8 aminokyselin je tzv. esenciálních, jež je potřeba tělu dodávat ve stravě. Jsou jimi leucin, isoleucin, lysin, methionin, fenylalanin, threonin, tryptofan a valin. Jako semi-esenciální aminokyselinu označujeme arginin, histidin a cystein, jelikož si je lidský organismus v době růstu nevytvoří dostatek a je potřeba ji dodávat tělu v potravě.

Neesenciální aminokyseliny si organismus vytváří sám buď z esenciálních aminokyselin, nebo z procesu štěpení bílkovin. Mezi neesenciální aminokyseliny řadíme alanin, asparagin, kyselinu asparagovou, glutamin, kyselinu glutamovou, glycin, prolin, tyrosin a serin.